środa, 30 września 2015

Odzyskiwanie danych z telefonu


W dzisiejszych czasach większość osób posiada i na co dzień korzysta z telefonów komórkowych, smartfonów do porozumiewania się  z bliskimi, w celach w służbowych  poprzez rozmowy telefoniczne,  wymiany mms i wiadomości sms.  Urządzenia  umożliwiają także odtwarzanie muzyki , słuchanie radia, ma zainstalowane gry, notatniki , kalendarze. Większość telefonów wyposażona  jest w aparat fotograficzny.
Współczesne telefony  posiadają wiele funkcji i możliwości. Dzięki dostępowi do Internetu i  wielu aplikacji które telefony maja zainstalowane bądź sami możemy je pobrać z Internetu mamy możliwość umożliwiającą m.in. komunikacje  ze znajomymi na portalach społecznościowych, uzyskania interesujących nas wiadomości , załatwienia spraw  bez obowiązku wizyty w  banku, urzędzie, sklepie  czy dostęp do gier i telewizji mobilnej.
Na telefonie, smartphone  możemy również przechowywać  dużo ważnych danych takich jak lista kontaktów, wysłane i odebrane wiadomości SMS, MMS, pliki multimedialne zdjęcia, filmy wideo, nagrania audio, kontakty i wiadomości e-mail, wpisy w kalendarzu, notatki, zapisane hasła, wiadomości z Facebooka i wiele  innych cennych danych, które zapisywane są w wewnętrznej pamięci telefonu komórkowego, na zewnętrznej karcie pamięci najczęściej typu microSD oraz na karcie SIM.

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy z różnych przyczyn dane przechowywane na telefonie ulegają utracie. Utrata danych z telefonu komórkowego takich jak chociażby  lista kontaktów, wiadomości SMS, wiadomości e-mail jest przykrym wydarzeniem którego nikt z nas nie chciałby doświadczyć jednak wcześniej czy później niestety nieuniknionym i niekiedy może nas sporo kosztować.
Utrata danych z telefonu komórkowego, smartfona  może nastąpić na skutek  uszkodzeń mechanicznych takich jak np. upadek , zalanie, zwarcie, zmiażdżenie, złamanie, uderzenie, zmęczenie materiału,  uszkodzenie wtyku USB karty pamięci,  i logicznych m.in. poprzez sformatowanie, nieprawidłowe usunięcie karty pamięci, działanie wirusa, nieudaną aktualizacje, instalację oprogramowania, przywrócenie ustawień fabrycznych czy też przez przypadkowe skasowanie.

Na szczęście w wielu przypadkach istnieją sposoby dzięki którym można odzyskać większość danych z telefonu komórkowego, i zanim pogodzimy się ze stratą danych warto podjąć próbę ich odzyskania.
Szanse na odzyskanie danych zależą od rodzaju uszkodzenia i modelu telefonu komórkowego.

Odzyskiwanie danych z telefonu komórkowego

nie należy do prostych zadań jednak nie w każdym przypadku jesteśmy od razu skazani na skorzystanie z kosztownych usług specjalistycznego laboratorium odzyskiwania danych , bowiem posiadając właściwą wiedze i stosując odpowiednie metody szanse na samodzielne bezpieczne i skuteczne odzyskanie danych z telefonu komórkowego są spore.

Utracone dane z wewnętrznej pamięci telefonu komórkowego, wymiennej karty pamięci microSD, i karty SIM tak jak w przypadku  dysków twardych i kart pamięci flash nie znikają od razu tylko nadal pomimo braku widoczności są fizycznie obecne w pamięci telefonu ale nie mogą być odczytane. Więc jeśli na ich miejscu nie utworzono nowych plików to  przy pomocy odpowiednich programów można odzyskać wcześniej zapisane dane. Dlatego też po utracie  aby nie nadpisać skasowanych danych nie należy nic zapisywać  czy też formatować  karty pamięci, ani nie podejmować żadnych innych czynności , a najlepiej jest wyłączyć telefon i nie uruchamiać go ponownie. Dalsze korzystanie z urządzenia zwiększa ryzyko uszkodzenia struktury danych co może utrudnić proces odzyskiwania  wcześniej zapisanych danych jak również można utracić ich bezpowrotną  możliwość  odzyskania.  Dlatego zaprzestanie korzystania z telefonu może zwiększyć szanse na odzysk danych. Natomiast w przypadku zalania telefonu należy jak najszybciej wyjąc baterie. 


Z telefonów komórkowych, smartfonów możemy odzyskać takie dane jak m.in.
  • wiadomości SMS
  • multimedia (zdjęcia, filmy wideo, pliki muzyczne) 
  • pliki zapisane w MMS
  • spis połączeń wychodzących i przychodzących
  • lista kontaktów
  • notatki tekstowe  i głosowe
  • wiadomości z Facebooka
  • wpisy w kalendarzu
  • wiadomości e-mail
  • konta pocztowe i hasła
  • przeglądane strony WWW
  • używane aplikacje
  • dokumenty
  • dane  lokalizacyjne ( w jakim miejscu w danych dniach i godzinach był telefon)
  • zakładki
  • słowniki
  • system plików
  • loga rozmów poprzez Google Talk i Skype
  • historia wpisów na Twitterze
  • przesyłane pliki przez  Bluetooth
  • informacje z Google Plus
  • połączenia sieci Wi-Fi  

Przed przystąpieniem do odzyskiwania danych z telefonu komórkowego warto zrobić obraz pamięci telefonu i karty pamięci. Odzyskiwanie danych możemy wtedy przeprowadzić na utworzonym obrazie, a nie na rzeczywistej pamięci telefonu. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko nadpisania danych, a w przypadku niepowodzenia będzie można powierzyć odzyskiwanie profesjonalnej firmie specjalizującej się w odzyskiwaniu danych.
Żeby odzyskać dane z telefonu komórkowego należy najpierw uzyskać do niego dostęp w trybie pamięci masowej poprzez podłączenie telefonu za pomocą kabla USB do komputera  w przypadku odzyskiwania danych z pamięci wewnętrznej telefonu. W sytuacji odzyskiwania danych z karty pamięci microSD można też wykorzystać czytnik kart pamięci w którym należy umieścić kartę wyjętą z telefonu. Następnie komputer wykryje  podłączone urządzenie jako nowy dysk zewnętrzny i zostanie przypisana mu literka po czym  możliwy będzie dostęp do dysku i odzysk danych przy pomocy odpowiednich narzędzi.
Natomiast w przypadku kiedy dane będziemy chcieli odzyskać z karty SIM najlepiej do tego będzie użyć czytnik kart SIM, a także niezbędne jest posiadanie kodu PIN lub PUK w przypadku kiedy karta została nim zabezpieczona.
Danych nie odzyskamy jeśli karta pamięci, karta  SIM  została pęknięta lub złamana. Uszkodzona karta nie zostanie wykryta przez telefon bądź czytnik przez co nie będzie można uzyskać dostępu i przeprowadzić procesu odzyskiwania z przy użyciu programu do odzyskiwania danych. W takim przypadku sami danych nie odzyskamy, więc jeśli  nam na nich bardzo zależy to nie pozostaje nic innego jak skorzystać z usług wyspecjalizowanego laboratorium odzyskiwania danych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz